Újra nekiugranak a tűzszüneti próbálkozásoknak az izraeliek, közeledik a megegyezés
Eközben a halottak száma elérhette a 40 ezret.
A kialakulóban lévő megállapodás egyik kulcsfontosságú eleme, hogy a Hamász szabadon engedi-e a tavaly október 7-i támadások óta fogva tartott, több mint száz izraeli túszt.
Nyitókép: Andrew Leyden / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Joe Biden amerikai elnök meglehetősen optimistán nyilatkozott az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodásról, kijelentve, hogy az „közelebb van, mint valaha”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a végső megállapodás „még nem jött létre” – írta meg a Sky News. Az elnök a Fehér Ház Ovális Irodájában beszélt újságíróknak, ahol elmondta, hogy most kifejezetten optimista a tárgyalások menetével kapcsolatban, de egyúttal óvatosságra is intett:
Nem akarok semmit elkiabálni… lehet, hogy lesz valami, de még nem tartunk ott. Sokkal közelebb vagyunk, mint három nappal ezelőtt. Szóval, drukkoljanak”.
Biden korábban a CBS-nek adott interjújában úgy vélekedett, hogy lehetséges, hogy az ő elnöksége alatt sikerülhet megállapodást elérni a gázai tűzszünetről. A Katarban zajló tűzszüneti tárgyalásokra rálátó források „óvatosan optimisták” a megállapodás lehetőségével kapcsolatban – nyilatkozta a Sky Newsnak egy bennfentes. Az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar közös közleménye szerint a megbeszélések „komoly és konstruktív, pozitív légkörben” zajlanak.
A közleményben az is szerepelt, hogy a három ország magas rangú tisztviselői a jövő hét végén ismét találkoznak Kairóban, hogy a most felvázolt feltételek alapján lezárják a megállapodást.
A kialakulóban lévő megállapodás egyik kulcsfontosságú eleme, hogy a Hamász szabadon engedi-e a tavaly október 7-i támadások óta fogva tartott, több mint száz izraeli túszt. „A munkacsoportok az elkövetkező napokban folytatják a technikai munkát a végrehajtás részleteivel kapcsolatban, beleértve a megállapodás kiterjedt humanitárius rendelkezéseinek végrehajtására vonatkozó intézkedéseket, valamint a túszokkal és fogvatartottakkal kapcsolatos konkrétumokat” – áll a közleményben.
A felek korábban egyetértettek a Joe Biden által május 31-én bemutatott tervvel, amely egy három szakaszból álló békefolyamatot vázolt fel. Az első, hathetes fázisban teljes tűzszünet lépne életbe, és az izraeli erők kivonulnának a Gázai övezet lakott területeiről. A második szakaszban végleg megszűnne az ellenségeskedés, és megtörténne a fogolycsere. A harmadik szakaszban pedig jelentős újjáépítésre kerülne sor a Gázai övezetben. Azonban a Hamász módosításokat, Izrael pedig pontosításokat javasolt, ami sajtóhírek szerint feszültséget keltett a felek között. Most pénteken a közvetítők egy új javaslatot terjesztettek elő, amely reményeik szerint áthidalja a két fél közti nézetkülönbségeket.
Az amerikai külügyminisztérium pénteken bejelentette, hogy Antony Blinken külügyminiszter augusztus 17-én Izraelbe látogat, „hogy folytassa az intenzív diplomáciai erőfeszítéseket a tűzszüneti megállapodás megkötése, valamint a túszok és foglyok szabadon bocsátása érdekében”.
Ez a javaslat tűzszünetet érne el a Gázai övezetben, biztosítaná az összes túsz szabadon bocsátását, biztosítaná a humanitárius segítségnyújtást Gázában, és megteremtené a szélesebb körű regionális stabilitás feltételeit.”
– áll a külügyminisztérium közleményében.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Eközben a halottak száma elérhette a 40 ezret.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.